در کتاب شریف تقویم شیعه تالیف عبدالحسین نیشابوری در مورد روز 22 جمادی الثانی چنین نوشته شده:

               در شب سه شنبه 22 جمادی الثانی ، در سال 13هـ.ق عبدالله بن عثمان معروف به ابوبکر بن ابی قحافه در سن 67 سالگی از این جهان به سوی سزای اعمالش رخت بربست .(۱) به قولی مرگ ابوبکر در 27 جمادی الثانی بوده است .(۲)

او مدت 2 سال و 3 ماه و 22 روز غاصب خلافت بود و اولین کسی بود که بعد از شهادت پیامبر(ص) به انتخاب اعضای سقیفه بنی ساعده ، خلیفه شد . انتخاب ابوبکر به گونه ای بی حساب بود که عمر لعنت الله علیه  با آنکه خود گرداننده ی برنامه ی سقیفه بود می گوید : " بیعت با ابوبکر امری بدون تدبیر و مشورت و دقت بود ، مثل زمان جاهلیت که خداوند مسلمانان را از شر آن محفوظ داشت . هر کس چنین کاری را تکرار کند او را بکشید" .(۳)

اهل سنت در علت مرگ او نوشته اند : ابوبکر در روز دوشنبه 7 جمادی الآخر غسل کرده بود و آن روز هوا سرد بود به این دلیل سرما خورد و تب کرد و 15 روز این تب ادامه داشت و به نماز نمی رفت تا در شب سه شنبه 22 جمادی الآخر بعد از آنکه خلافت را به عمر واگذار کرد مُرد .(۴)

ابوبکر قبل از مرگ ، عثمان را برای نوشتن وصیت نامه ای درباره خلافت طلب کرد که امر خلافت بعد از ابوبکر با عمربن خطاب باشد . او کلمه ای گفت و بیهوش شد و بقیه را عثمان از پیش خود نوشت که امر خلافت با عمر است . ابوبکر به هوش آمد و عثمان را دعا کرد که آنچه او می خواسته نوشته است .(۵) 

باید پرسید : چرا هنگامی که پیامبر(ص) در روزهای آخر عمر کاغذ و قلم خواست تا وصی بعد از خود را به امر خداوند معین کند نسبت هذیان به آن مقام معظم دادند ؟

ابوبکر هنگام مرگ کلماتی گفت . از جمله اینکه : "کاش تفتیش خانه فاطمه(س) و علی(ع) نمی کردم" .(۶)

همان تفتیشی که شهادت پاره تن پیامبر(ص) را به همراه داشت !!!

منابع :

1تمه المنتهی : ص10 - تاریخ الخلفاء : ص81 – فیض العلام : ص279 ، بحارالانوار : ج29 ، ص521

2.مسار الشیعه : ص32 – العدد القویه : ص343 – مصباح کفعمی : ج2 ، ص598 – مصباح المتهجد : ص732 - بحارالانوار : ج95 ، ص200

3.الغدیر : ج5 ، ص370 – صحیح بخاری : باب رجم الحبلی : ح6681 – مسند احمد : حدیث 393 – سیره ابن هشام : ج4 ، ص308

4.تاریخ الخلفاء : ص81 – بحارالانوار : ج29 ، ص521

5.شرح ابن ابی الحدید : ج1 ، ص165

6.مروج الذهب : ج2 ، ص308 – تتمه المنتهی : ص10 ، الامامه و السیاسه : ج1 ، ص18 – سبعه من السلف : ص77 – تاریخ طبری : ج4 ، ص52 – میزان الاعتدال : ج2 ، ص215


---------------------------------------------------------------------

---------------------------------------------------------------------

پ . ن : یکی از خوانندگان محترم به نام زینال نظر جالبی در ضمن این مطلب درج کرده بودند که من تصمیم گرفتم عینا نظر ایشون رو در اینجا درج کنم:


با سلام.
يك نكته را بايستي متذكر شوم كه اگر در متن توضيح دهيد مي تواند از كج فهمي جلوگيري كند.
اگر ابوبكر لعين در لحظه ي آخر عمر نحس و كثيفش گفت كه اي كاش به خانه ي فاطمه و علي (عليهما السلام) حمله نمي كردم، از باب پشيماني از كرده اش نسبت به خاندان وحي نبوده است، بلكه از اين بابت است كه اين ننگ ابدي بر دامن كثيف و نجسشان باقي خواهد ماند و نمي توانند اين قضيه را توجيه كنند و اين خط بطلاني خواهد بود بر حقانيت دروغينشان.
كسي كه لحظه اي به خدا و پيغمبر و آخرت و ... ايمان نداشت،‌ (صريح روايات) نمي توانست از كرده ي خود نسبت به دختر پيامبر پشيمان شده باشد.
اين پشيماني فقط و فقط از بابت ننگ ابدي اي است كه بر او و پيروانش باقي مي ماند...

اللهم العن من قتلت فاطمه الزهراء

+ نوشته شده در دوشنبه دهم خرداد ۱۳۸۹ساعت 0:54 توسط سید امیر |